Co gdy soczewka utknie w oku - porady

12 Gru, 2012  /  Porady i ciekawostki

Czasami może się zdarzyć, że soczewka przesunie się, wpadając pod powiekę. Niektórzy mają również kłopoty z wyciągnięciem uciążliwej soczewki. Jak się wtedy zachować i jakie mamy zrobić kroki, aby pozbyć się szkła kontaktowego? W poniższym artykule oprócz odpowiedzi na te pytania, opiszemy jakie są tego przyczyny i jak uniknąć problemu utknięcia soczewki na gałce ocznej.

Do przyczyn zaklinowania się soczewki należą między innymi: źle dopasowane szkła kontaktowe, nieodpowiednia pielęgnacja i używanie niezgodne z instrukcją, czy przedłużanie noszenia soczewek. Oto kilka punktów, które na pewno okażą się pomocne w usunięciu zaklinowanej soczewki:
 
  • Nie panikuj – soczewka nie może wpaść do oka! Ludzkie oko jest pokryte cienką błoną połączoną z powieką, więc niemożliwe jest „zgubienie” soczewki w na gałce ocznej.
  • Dokładnie umyj ręce! - Następnie placem wskazującym przesuwań dolną powiekę w dół i staraj się wyciągnąć soczewkę czubkiem palca. Jeśli masz problem można spróbować wykonać ruchy gałką oczną.
  • Zachowaj spokój i nie denerwuj się – cierpliwość będzie bardzo przydatna w pozbyciu się soczewki kontaktowej.
 
Jeżeli mimo powyższych instrukcji dalej mamy trudności z wyciągnięciem soczewki kontaktowej pomocne może być zwilżenie oka. Soczewka mogła się wysuszyć i dlatego utknęła w oku. Nawilżamy gałkę oczną poprzez zakropienie specjalnymi kroplami. Po usunięciu zaklinowanej soczewki jednodniowej z gałki ocznej należy wyrzucić soczewkę. Pod żadnym pozorem nie wolno zakładać tej samej soczewki jednodniowej drugi raz! Natomiast jeśli usuniemy z powierzchni oka soczewkę kontaktową wielokrotnego użytku należy ją dokładnie oczyścić, zdezynfekować za pomocą płynu wielofunkcyjnego. Kolejnym krokiem jest włożenie szkła kontaktowego do pojemniczka na soczewki wypełnionego płynem wielofunkcyjnym i zostawienie ich w pudełeczku na kilka minut. Po tym czasie można ponownie założyć te same soczewki.
 
Jeśli mimo udanej próby pozbycia się soczewki nasze oczy będą piekły, cały czas będą zaczerwienione mogą być to oznaki zapalenia spojówek. Często również objawia się światłowstrętem oraz uczuciem piasku pod powiekami. Po wyciągnięciu dokuczliwej soczewki warto zakropić oczy kroplami nawilżającymi.
Zapamiętaj! Jeżeli mimo powyższych punktów nie uda się usunąć soczewki z gałki ocznej należy udać się do specjalisty, który pomoże pozbyć się dokuczliwej soczewki.
 

Komentarze

Dodaj opinię
emila 25 Lis, 2013; 19:11:07
Ja w/w problemu miałam jak miałam suche oczy. Zaczełęłam brać suplement diety vitrum vusion i problem z oczami przeszedł. Wystarczy brać tylko jedną tabletkę dziennie.