Stosowanie soczewek kontaktowych przy zespole suchego oka

19 Wrz, 2017  /  Blog Porady i ciekawostki

Zespół suchego oka to bardzo nieprzyjemna i często bolesna dolegliwość, która charakteryzuje się przede wszystkim:

  1. podrażnieniem,
  2. zaczerwienieniem,
  3. łzawieniem,
  4. pieczeniem oczu.

Ta powszechna obecnie dolegliwość jest związana w głównej mierze z niewłaściwą lub zbyt małą produkcją łez, co sprawia, iż oczy stają się przesuszone. Wśród głównych przyczyn tego schorzenia wymienia się przede wszystkim czynniki powiązane z trybem życia - przebywanie w klimatyzowanych, suchych, zadymionych lub zapylonych pomieszczeniach, nadmierne oglądanie telewizji lub zbyt długa praca przed komputerem. Dodatkowym czynnikiem występowania zespołu suchego oka jest menopauza, która wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi.

Jak było kiedyś?

Jeszcze kilka lat temu osoby borykające się z zespołem suchego oka nie mogły używać soczewek kontaktowych, gdyż nasilały one nieprzyjemne dolegliwości. Osoby narażone na tę dolegliwość były skazane na okulary, gdyż tylko w ten sposób mogły uniknąć podrażnień. Obecnie sytuacja ulega zmianie, gdyż nowoczesne technologie w zakresie medycyny i optometrii pozwalają tworzyć rozwiązania, które umożliwiają noszenie soczewek kontaktowych także osobom borykającym się z tym problemem.

A jak jest teraz?

Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań dedykowanych osobom noszącym soczewki kontaktowe jest używanie tak zwanych sztucznych łez. Jest to preparat na bazie czystej wody, wzbogacony substancjami pomagającymi zatrzymać wilgoć na powierzchni oka. Dzięki używaniu sztucznych łez noszenie soczewek kontaktowych jest dużo bardziej komfortowe. Jednak decydując się na ten preparat należy pamiętać o jednej podstawowej rzeczy - krople do oczu powinny być przeznaczone do używania dla osób noszących soczewki kontaktowe. Nieodpowiedni wybór preparatu może skutkować uszkodzeniem delikatnej powierzchni soczewki.

Soczewki kontaktowe dla suchych oczu

Dobrym rozwiązaniem w przypadku nawracającego zespołu suchego oka jest wybór nowoczesnych soczewek kontaktowych, które dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii skutecznie zapobiegają występowaniu nieprzyjemnych dolegliwości. Dlatego przy zakupie soczewek należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów:

  1. Wysoka przepuszczalność tlenu - sprawia, iż oczy mają możliwość oddychania, a tym samym są mniej narażone na wszelkiego rodzaju podrażnienia;
  2. Uwodnienie - wysokie właściwości nawilżające, które zapewniają komfort noszenia przez cały dzień;
  3. Smarowność - siła tarcia wywołana poruszaniem się powieki po powierzchni soczewki - im jest ona mniejsza, tym mniejsze jest ryzyko występowania podrażnień.

Równie ważnym kryterium przy doborze soczewek kontaktowych w zespole suchego oka jest elastyczność (nie powinna być ona ani zbyt niska, ani zbyt wysoka) oraz obecność filtra UV (który zabezpiecza przed promieniowaniem słonecznym). Tak dobrane soczewki kontaktowe będą wygodne i komfortowe także dla osób borykających się z nawracającymi podrażnieniami narządu wzroku.

Komentarze

Dodaj opinię