Ćwiczenia poprawiające wzrok

31 Sie, 2018  /  Blog Porady i ciekawostki

W jaki sposób należy dbać o oczy, aby przez wiele lat służyły w niezawodny sposób? Oczywiście bardzo ważna jest odpowiednia dieta oraz ochrona narządu wzroku przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, jednak nie należy przy tym zapominać o ćwiczeniach poprawiających wzrok. Systematyczne wykonywanie takich ćwiczeń może zmniejszyć daną wadę wzroku nawet o kilkanaście procent, dlatego też warto każdego dnia poświęcić kilka minut na mały trening. Jakie zatem ćwiczenia warto wykonywać?

Ćwiczenia uniwersalne: słońce, koła, ósemki

W słoneczne poranki warto przez kilka minut patrzeć w słońce z zamkniętymi powiekami, ponieważ w ten sposób blask promieni słonecznych pomaga pobudzić nerwy siatkówki, a także krążenie krwi. Oprócz tego organizm otrzyma odpowiednią dawkę witaminy D. Podczas wykonywania tego ćwiczenia warto poruszać głową w górę, dół, lewo i prawo, dzięki czemu promienie słoneczne będą padać na całą twarz. Kolejne ćwiczenie polega na przyklejeniu na ścianie na wysokości narządu wzroku dużej kropki, na którą należy patrzeć (w odległości jednego metra) do momentu, aż zacznie się ona w środku rozjaśniać. Ostatnim bardzo dobrym ćwiczeniem jest wyobrażenie sobie przewróconej cyfry osiem (znak nieskończoności) i wodzenie wzrokiem po jej obwodzie.

Joga dla oczu przed komputerem

W sytuacji, gdy dana osoba zaczyna czuć, że oczy są zmęczone, warto na kilka sekund zakryć je dłońmi. Warto również pamiętać o tym, iż zarówno latem, jak i zimą oczy mogą stać się przesuszone, dlatego też, aby je nawilżyć, warto co pół godziny zrobić sobie krótką przerwę na mruganie. Świetnym ćwiczeniem jest tzw. joga dla oczu, która w podstawowej wersji polega na tym, aby spoglądać w górę, w dół, w lewo, w prawo, w górny lewy róg monitora, w górny prawy róg monitora, w dolny lewy róg i w dolny prawy róg.

Trening wzrokowy

Trening wzrokowy prowadzony jest pod okiem specjalisty, jednak przed jego rozpoczęciem konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich badań. Dzięki temu lekarz może określić jakie rodzaje ćwiczeń okażą się pomocne i jak długo taki trening powinien trwać. Jeśli chodzi o same ćwiczenia, to są one indywidualnie dobrane do każdego pacjenta i zazwyczaj odbywają się raz w tygodniu przez 45 minut.

Ćwiczenia dla krótkowidzów

Jednym z ciekawszych ćwiczeń dla krótkowidzów to tzw. ćwiczenie z tablicą Snella, które polega na czytaniu liter w widocznych rzędach (o samym ćwiczeniu więcej tutaj). Warto przy tym obrysowywać wzrokiem kontury liter koncentrując się nad tym, jak bardzo są widoczne. W sytuacji, gdy wzrok dojedzie do rzędu, w którym litery nie są już czytelne, nie należy skupiać się na ich rozpoznawaniu, a jedynie można przesuwać po nich wzrokiem. Kolejne ćwiczenie odbywa się przy użyciu ołówka i polega ono na patrzeniu na jego czubek i przesuwaniu w górę w kierunku czubka nosa. Następnie należy przemieścić go w poziomie w prawą stronę (patrząc ciągle na niego) aż do końca pola widzenia. W tym momencie wzrok należy na chwilę zatrzymać, powracając po chwili ołówkiem w stronę nosa. Podobne ćwiczenie należy wykonać w drugą stronę.

Ćwiczenia dla dalekowidzów

Najpopularniejszym ćwiczeniem dla dalekowidzów jest czytanie tekstu, który nie został napisany zbyt dużą czcionką. Podczas tego ćwiczenia książkę lub kartkę z tekstem należy ustawić tak, aby największe litery były trochę rozmyte. Patrząc na nie, należy rysować oczami ich kształty, pamiętając o tym, aby mrugać jak najczęściej. To samo należy powtórzyć w przypadku mniejszej czcionki. W sytuacji, gdy wzrok zacznie się męczyć, należy zrobić sobie krótką przerwę. Na koniec należy przejść z powrotem do większej czcionki, która dzięki ćwiczeniu, powinna być już wyraźniejsza. Kolejnym ciekawym ćwiczeniem jest czytanie odwróconego tekstu. Na czym jednak ono polega? Wystarczy wziąć dowolnie wybraną książkę, obrócić ją o 180 stopni i odsunąć na taką odległość, aby widoczny tekst był lekko rozmyty. Każdą literkę należy następnie czytać pojedynczo, kreśląc wzrokiem jej kształt.

Komentarze

Dodaj opinię