Jak dobrać odpowiedni płyn do soczewek?

24 Maj, 2018  /  Blog Porady i ciekawostki

Zakup płynu do pielęgnacji soczewek jest równie ważny, jak wybór odpowiednich szkieł. Specjalny płyn zapewnia zdrowie naszym oczom i utrzymanie dobrego stanu soczewek. Jeśli nie używamy soczewek o przedłużonym noszeniu, płyn towarzyszy nam w codziennej pielęgnacji.

Działanie płynów do pielęgnacji soczewek

Stosując płyn zgodnie z etapami właściwego użytkowania, mamy pewność, że nasze szkła kontaktowe są odpowiednio:

 1. dezynfekowane,
 2. czyszczone,
 3. odbiałczane,
 4. spłukiwane,
 5. nawilżane,
 6. przechowywane.

Ponieważ płyny przeznaczone do pielęgnacji soczewek spełniają tak wiele zadań, nazywamy je wielofunkcyjnymi, bądź jednostopniowymi. Tym samym nie kupujemy płynów na każdy etap ochrony, ale do każdego z nich stosujemy jeden specyfik.

Kosmetyki starszej generacji, tzw. dwustopniowe, rzadko już wykorzystywane, zawierają osobne płyny do czyszczenia i przechowywania, a nawet oddzielne tabletki do odbiałczania.

Jak wybrać odpowiedni płyn pielegnacyjny?

Mimo wielofunkcyjności płyny różnią się pomiędzy sobą składem. Jego podstawowym kryterium wyboru jest podział soczewek na twarde i miękkie. Do każdych z nich przeznaczony jest inny środek pielęgnacyjny, którego nie można stosować dla odmiennych szkieł.

Wyróżniamy trzy najważniejsze rodzaje płynów:

 1. płyny wielofunkcyjne do soczewek miękkich (np. Biotrue, ReNu MPS)

  Soczewki, które zdejmujemy z oczu, spłukujemy płynem, czyścimy powierzchnię opuszkami palców, opłukujemy i umieszczamy w pojemniczku ze świeżym płynem. Następnego dnia szkła kontaktowe są gotowe do użytku. Ważne jest, aby nie miały one, jak również pojemnik, kontaktu w wodą z kranu.

 2. płyny do pielęgnacji soczewek twardych (np. Boston Simplus, Wöhlk Perfect)

  Składniki tych płynów oddziałują tylko na powierzchni szkła. Soczewki twarde nie pochłaniają wody, dlatego posiadają inne stężenia składników niż w przypadku pozostałych płynów. W efekcie specyfiki te nie są przystosowane do ochrony miękkich odpowiedników.

 3. płyny oksydacyjne (na bazie nadtlenku wodoru) do soczewek miękkich (np. AOSept Plus z HydraGlyde)

  Są rzadziej używane, przewidziane przede wszystkim do dbałości o szkła silikonowo-hydrożelowe. Preferowanymi użytkownikami są osoby z problemem nadwrażliwości oczu, a także z alergią na płyny innego rodzaju.

Komentarze

Dodaj opinię