Powstają soczewki kontaktowe dla alergików

05 Lut, 2020  /  Blog Dlaczego soczewki?

W dzisiejszych czasach coraz więcej rzeczy staje się dostępnych, możliwych do kupienia. Cóż, świat dotyczący soczewek kontaktowych również coraz bardziej idzie do przodu. Nie ma się co dziwić, w końcu jest to bardzo ważna i często wybierana przez pacjentów metoda korekcji wzroku. Z tego właśnie powodu na świecie powstają coraz nowsze technologie dotyczące soczewek kontaktowych. Jedną z nich stały się innowacyjne soczewki kontaktowe dla alergików. Co to takiego i dlaczego warto przyjrzeć się im bliżej?

Alergia, czyli problem mokrych oczu

Na całym świecie żyje bardzo dużo osób cierpiących na wielorakie alergie. Łzawienie oczu wywołują najczęściej alergie na różnego rodzaju pyłki - drzew, traw itp. Niestety, w okresie nasilonego pylenia, kiedy stężenie alergenów jest największe, nie sposób nosić soczewki kontaktowe. Zakrapianie oczu lekami antyhistaminowymi na założone soczewki niestety mija się z celem. Co zrobić w takiej sytuacji? Naukowcy z Johnson & Johnson Vision Care opracowali specjalne soczewki, które umożliwiają pozbycie się problemu mokrych oczu w sezonie alergii. Dzieje się tak, gdyż założone na oko innowacyjne soczewki uwalniają systematycznie lek, który hamuje działanie substancji odpowiedzialnych za powstawanie reakcji alergicznych takich jak łzawienie oczu.

Badania kliniczne, czyli coraz bliższa perspektywa

Wspomniane soczewki kontaktowe dla alergików przeszły już III fazę badań klinicznych, co oznacza, że są o krok od wprowadzenia ich na rynek. Wspomniana faza objęła dwa wieloośrodkowe randomizowane badanie, przeprowadzone metodą podwójnie ślepej próby. Podczas nich drażniono spojówkę specjalnym alergenem oznaczanym jako Ora-CAC, a następnie zakładano soczewki - losowo te „zwykłe” i „antyalergiczne”. Wyniki uzyskane po przebadaniu łącznie 244 osób nie pozostawiły złudzeń. Okazało się, że innowacyjne soczewki „antyalergiczne” naprawdę przyniosły korzystny dla ich użytkowników, efekt.

Badanie zostało tak zaprojektowane, aby z jednej strony ocenić subiektywne odczucia osób noszących soczewki, a z drugiej obiektywnie ocenić poziom zaczerwienienia oka. W ich wyniku okazało się, że osoby, które założyły innowacyjne soczewki, zgłaszały znacznie mniejszy poziom świądu od pozostałych. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż idea badania z podwójnie ślepą próbą (która została użyta podczas tego badania) polega na tym, że zarówno pacjent, jak i lekarz ordynujący lek lub inny specyfik nie wiedzą, co tak naprawdę dostaje pacjent. Z tego właśnie powodu można uznać, że nowa technologia naprawdę działa - przynajmniej w kwestii zmniejszenia świądu. Jak to wygląda pod względem poziomu zaczerwienienia oka? Niestety, tutaj wyniki nie są aż tak pomyślne, gdyż okuliści stwierdzili, że soczewki „antyalergiczne” nie zmniejszają w istotny klinicznie sposób poziomu zaczerwienienia, a dokładnie rozszerzenia poszerzonych naczyń w poszczególnych warstwach oka.

Skuteczne soczewki alergiczne … a może nie?

Ta ostatnia informacja wprowadza trochę zamieszania. Należy jednak zaznaczyć, iż w każdym przypadku (nie tylko w okulistyce) liczy się przede wszystkim samopoczucie pacjenta. Jeśli zdecydowana większość pacjentów noszących nowe soczewki wypowiedziała się, że zmniejszają one intensywność swędzenia, to znaczy, że tak po prostu jest. Natomiast fakt, że poszerzone naczynia nie zwężają się po aplikacji soczewek, absolutnie nie świadczy o tym, że one nie działają.

Nie tylko dorośli …

Warto zaznaczyć, iż najmłodszy uczestnik badania miał 12 lat. Producenci innowacyjnych soczewek kontaktowych deklarują, iż można je swobodnie dobierać również osobom niepełnoletnim, co zdecydowanie poszerza grupę potencjalnych pacjentów chętnych na noszenie takich soczewek kontaktowych. Wprowadzenie proponowanych przez firmę Johnson & Johnson Vision Care soczewek może również podnieść liczbę chętnych na noszenie soczewek kontaktowych. Osoby, które dotychczas miały obawy co do takiego rozwiązania właśnie przez alergię - teraz nie muszą już się martwić, gdyż wynaleziono dla nich złoty środek!


Bibliografia:

Komentarze

Dodaj opinię