Czy soczewki kontaktowe poprawiają wzrok?

17 Paź, 2017  /  Blog Porady i ciekawostki

Standardowe korekcyjne miękkie soczewki kontaktowe przeznaczone są do korekcji wad wzroku. Zapewniają dobre widzenie w momencie gdy są założone na oczach. Nie mają jednak działania leczniczego sprawiającego, że z czasem wzrok ulega poprawie. Dzieje się tak ponieważ wada wzroku to nie choroba. Nie można jej wyleczyć. Można ją odpowiednio korygować lub usunąć operacyjnie. Podejmując decyzję o operacyjnej korekcji wady wzroku musimy jednak liczyć się możliwością wystąpienia powikłań. Z tego względu stosowanie soczewek kontaktowych wydaje się bardziej bezpiecznym rozwiązaniem dającym przewidywalne/oczekiwane rezultaty. Szczególnie w przypadku krótkowzroczności udowodniono, że stosowanie odpowiedniej pełnej korekcji za pomocą soczewek kontaktowych może przeciwdziałać znacznemu jej pogłębianiu.

O soczewkach kontaktowych poprawiających wzrok

Jedynym przykładem soczewek kontaktowych, o których można powiedzieć, że poprawiają wzrok, są stosowane przez noc twarde soczewki ortokeratologiczne. Ich działanie polega na modelowaniu kształtu rogówki poprzez spłaszczenie i ścieńczenie jej części centralnej prowadzące do spadku mocy optycznej oraz pogrubieniu części peryferyjnej pozwalające na dobre widzenie w ciągu dnia bez użycia korekcji.

Twarde soczewki wysokogazoprzepuszczalne, mogą korygować:

  1. krótkowzroczność do - 6,00 D,
  2. astygmatyzm prosty do -2,75 D,
  3. astygmatyzm odwrotny do 1,50 D,
  4. nadwzroczność do +1,75 D.

Ich dobór wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu, którym dysponują wybrane ośrodki okulistyczne. Działanie ortosoczewek jest jednak odwracalne i w momencie zaprzestania ich użytkowania konieczne jest korygowanie wady wzroku innymi możliwymi sposobami.

Dodaj pierwszy komentarz!