Właściwa pielęgnacja soczewek kontaktowych

28 Lut, 2012  /  Pierwsze kroki w soczewkach

Odpowiednie zadbanie o własne soczewki kontaktowe jest bardzo istotne, jeśli chcemy zachować nasze oczy w jak najlepszej kondycji. Mówi się, że dbanie o soczewki kontaktowe jest tożsame z pielęgnacją własnych oczu. Jeśli więc zależy nam na tym, aby nasze oczy były wolne od podrażnień i infekcji i zapewniały zawsze dobre widzenie, musimy przeprowadzać codziennie właściwą pielęgnację soczewek kontaktowych.

Odpowiednie noszenie soczewek

Należy przestrzegać przede wszystkim właściwego trybu noszenia soczewek. Nie można przedłużać czasu ich wymiany na nowe, ponieważ ma to szczególne znaczenie dla zachowania zdrowia naszych oczu. 
Przed jakimkolwiek kontaktem z soczewką kontaktową, czy to przy wyjmowaniu jej z pudełeczka, czy z oka, zawsze powinniśmy mieć dokładnie umyte ręce. Do tego celu najlepiej wykorzystać antybakteryjne mydło w płynie, które raczej nie ulega zanieczyszczeniom. Przed dotknięciem szkła kontaktowego trzeba dokładnie spłukać resztki mydła z rąk i wytrzeć je ręcznikiem, który nie pozostawia pyłków. Dzięki temu ani resztki mydła, ani pyłki z ręcznika nie dostaną się do naszych oczu. 
 

Czyszczenie soczewek

Każda soczewka po zdjęciu z oka musi zostać wyczyszczona i dokładnie zdezynfekowana. Do tego celu używa się płynów czyszczących i dezynfekujących, albo płynów wielofunkcyjnych. Jeśli nie wyczyścimy soczewki i będziemy chcieli ją ponownie założyć na oko, to obecne na jej powierzchni drobnoustroje chorobotwórcze mogą powodować powikłania. Na soczewce odkładają się białka, wapń i lipidy, które wywołują dyskomfort podczas noszenia soczewek i dodatkowo mogą zwiększać ryzyko wystąpienia infekcji oczu.
Właściwe czyszczenie soczewek i ich dokładne spłukiwanie pozwala na wyeliminowanie nawet do 90% bakterii, jakie znajdują się na ich powierzchni. Stąd tak ważna jest właściwa pielęgnacja noszonych przez nas szkieł kontaktowych. Jeśli używamy na co dzień miękkich soczewek kontaktowych i chcemy je wyczyścić, najlepiej zrobić to od razu po ich wyjęciu z oczu. Wówczas powinniśmy też je zdezynfekować. 
Czyszczenie soczewki tradycyjną metodą polega na jej wyjęciu z oka i umieszczeniu w zagięciu czystej i suchej dłoni. Następnie, aplikuje się na nią kilka kropel płynu do czyszczenia i pocierając delikatnie powierzchnię soczewki palcem, czyści się ją z zanieczyszczeń. Po tym etapie należy dokładnie spłukać płynem soczewkę i umieścić ją w sterylnym pojemniku na soczewki, nalewając do niego płynu. Należy pozostawić soczewki zamknięte w pojemniczkach na czas określony w ulotce dołączonej do opakowania preparatu do pielęgnacji soczewek. 
Nie tylko czyszczenie samych soczewek jest istotne, ale również opakowań w których trzymamy soczewki. Muszą być one czyste i zdezynfekowane płynem.  Następnie, na czas noszenia soczewek, powinniśmy pojemnik pozostawić do wyschnięcia. Suszenie pojemniczka jest ważne, ponieważ drobnoustroje nie rozmnażają sie w suchym środowisku.
 

Płyny pielęgnacyjne

Kiedy już przystępujemy do czyszczenia soczewek kontaktowych, musimy wiedzieć, że nie wszystkie płyny pielęgnacyjne mogą być użyte do wszystkich rodzajów soczewek. Najlepiej przed użyciem płynu sprawdzić, czy nadaje się on do naszych szkieł kontaktowych. Wygodnym sposobem pielęgnowania i przechowywania soczewek jest stosowanie płynów wielofunkcyjnych, które pozwalają na czyszczenie, dezynfekcję i spłukiwanie soczewki za jednym razem. 
Po każdorazowym użyciu płynu pielęgnacyjnego powinien on zostać zakręcony, a my nie powinniśmy dotykać zakończenia butelki, aby uniknąć zanieczyszczenia płynu. Nie wolno stosować do pielęgnacji soczewek kontaktowych przeterminowanych płynów. 
 

Komentarze

Dodaj opinię
Przemo 01 Mar, 2012; 15:03:00
Odpowiednia pielęgnacja jest bardzo wazna... chociaż się o tym zapomina :/