Jak zdejmować soczewki kontaktowe?

11 Sty, 2012  /  Pierwsze kroki w soczewkach

Osoby noszące soczewki wiedzą, że można je zdjąć na kilka sposobów. Początkujący użytkownicy muszą więc przetestować kilka metod, aby wybrać tą, która będzie dla nich najbardziej skuteczna i wygodna. Pierwsze zakładanie i zdejmowanie soczewek powinno odbyć się pod kontrolą okulisty kontaktologa. Pokaże on nam jak zakładać i zdejmować soczewki. 

 
Najczęściej soczewki zdejmuje się z oka w taki sposób, że palcem środkowym jednej ręki naciąga się dolą powiekę oka, a spojrzenie kieruje się ku górze. Następnie, przykłada się delikatnie palec wskazujący tej samej ręki do soczewki i przesuwa się ją na powierzchnię białka oka. Ostatnim krokiem jest ściśnięcie soczewki między palcem wskazującym a kciukiem. W ten sposób wyjmujemy ją z oka.
 
Soczewkę można też zsunąć w dół lub w bok oka, w stronę kącika, wówczas soczewka sama odklei się od oka, a naszym zadaniem będzie tylko ją delikatnie wyjąć.  
 
Po wyjęciu soczewki z oka należy ją dokładnie wyczyścić z użyciem płynu dezynfekującego lub wielofunkcyjnego i umieścić w specjalnym płynie w sterylnych pojemnikach. 
 
Do wyjmowania soczewek nigdy nie używa się mechanicznych narzędzi. Warto zawsze zdejmować soczewki zaczynając od tego samego oka, zwłaszcza, jeśli nosi się soczewki o dwóch różnych mocach. Przed przystąpieniem do zdejmowania soczewek, należy dokładnie umyć i osuszyć ręce. 
 
 

 

Komentarze

Dodaj opinię
Ania 21 Kwi, 2014; 20:04:40
innym super sposobem jest jest odciągnięcie dolnej powieki palcem serdecznym lewej ręki i zdjęcie soczewki poprzez ściśnięcie jej dwoma palcami środkowymi. jest to duuuuużo lepsza opcja szczególnie dla osób z długimi paznokciami, bo minimalizuje ryzyko zadrapania oka.