Jak zakładać soczewki?

20 Sty, 2012  /  Pierwsze kroki w soczewkach

Sposobów zakładania soczewek kontaktowych jest bardzo wiele. Każdy użytkownik musi wybrać taki, który zdecydowanie będzie mu najlepiej odpowiadał. 

Soczewkę nakłada się na oko w kilku krokach:
 
  1. Mycie rąk – ręce przed wyjęciem soczewek z pojemnika powinny zostać gruntownie umyte. Na palcach nie może znajdować się kurz, brud czy inne osady, które mogłyby zostać przeniesione na soczewkę. Mogą one wywołać urazy oka lub zmniejszać jakość widzenia.
  2. Wyjęcie soczewki z pojemnika – jeśli nosimy soczewki o dwóch różnych mocach, zawsze zaczynajmy zakładanie szkieł od tego samego oka. Unikniemy dzięki temu sytuacji, w której pomylimy soczewki. Soczewkę wyjmujemy opuszkiem palca wskazującego bądź środkowego.
  3. Ułożenie soczewki – soczewka powinna być ułożona na palcu w taki sposób, aby być gotowa do założenia na oko. Pamiętajmy o sprawdzeniu przy tym, czy jest ona w odpowiednią stronę wywinięta. Jeśli jej brzegi wydają się „ostre” należy ją przełożyć na drugą stronę. 
  4. Rozchylenie powiek – trzymając soczewkę na palcu, rozchylamy górną i dolną powiekę oka, korzystając z palców tej samej ręki, albo drugiej ręki, uniemożliwiając mruganie. 
  5. Założenie soczewki – patrząc wprost przed siebie, zbliżamy palec z soczewką do oka, przykładając ją do jego powierzchni.
  6. Dopasowanie soczewki do kształtu oka – po nałożeniu soczewki na oko należy kilkukrotnie poruszać w różne strony gałką oczną, aby soczewka dobrze przykleiła się do powierzchni oka. Po kilkukrotnym mrugnięciu powiekami, nie powinniśmy odczuwać żadnych ukłuć czy poczucia obecności w oku „ciała obcego”. Jeśli ma to miejsce, należy zdjąć soczewkę i wykonać czynność jej założenia na oko jeszcze raz. 
 
 

 

 

Dodaj pierwszy komentarz!