Jak wybrać odpowiednie soczewki kontaktowe?

24 Sty, 2012  /  Porady i ciekawostki

Soczewki kontaktowe mogą być bardzo dobrą alternatywą dla tradycyjnych szkieł okularowych, które w wielu przypadkach ograniczają aktywność ich użytkownika. Soczewki kontaktowe pozwalają na doskonałe widzenie, a jednocześnie można w nich pływać, tańczyć, czy uprawiać sporty wyczynowe. Trzeba jednak być świadomym tego, że dobór soczewek kontaktowych nie polega wyłącznie na wyborze ich koloru czy firmy produkującej soczewki. Dobór soczewek kontaktowych w rzeczywistości decyduje o wygodzie ich użytkowania i funkcjonalności w zakresie korekcji wady wzroku. 

Pierwsze soczewki

 
Wybór pierwszych soczewek kontaktowych nie jest prosty i nigdy nie powinno się go dokonywać samodzielnie. Można bowiem popełnić błąd i wybrać nieodpowiednie soczewki kontaktowe. W konsekwencji zdrowie oczu może być zagrożone. Pierwsze soczewki kontaktowe powinien dobrać dla nas specjalista – lekarz okulista kontaktolog. Ma on odpowiednią wiedzę na temat wad wzroku i samych soczewek kontaktowych oraz ich rodzajów. 
 
Po pierwsze, przed wyborem odpowiednich soczewek kontaktowych dla pacjenta kontaktolog musi wykonać gruntowne badanie wzroku. W tym czasie okulista może wykryć przeciwwskazania do noszenia soczewek. Badanie jest podstawą do opisania wady wzroku i zdecydowania o wyborze konkretnego rodzaju soczewek. Badanie jest dwustopniowe i obejmuje badanie komputerowe oraz wywiad z pacjentem. Dla każdego pacjenta wybór soczewek kontaktowych jest sprawą jak najbardziej indywidualną. 
 

Soczewki kontaktowe wybiera się biorąc pod uwagę:

  • Rodzaj wady wzroku,
  • Wielkość wady wzroku,
  • Wiek pacjenta,
  • Prowadzony tryb życia,
  • Nawilżenie oka,
  • Przeciwwskazania do noszenia soczewek.
 
Kiedy już soczewki zostaną wybrane, lekarz pomaga je założyć i zdjąć z oka. Można to traktować jako „przymiarkę” szkieł kontaktowych. Lekarz sprawdza tym samym, czy wybór soczewek jest trafny i czy są one wystarczająco komfortowe dla pacjenta. Jednocześnie, kontroluje on przy tym reakcję oka na soczewkę oraz jej dopasowanie. Jeśli cokolwiek budzi wątpliwości kontaktologa, proponuje on pacjentowi inny zestaw soczewek. 

Dodaj pierwszy komentarz!