Jakie są przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych?

31 Sty, 2012  /  Porady i ciekawostki

Soczewki kontaktowe są bardzo wygodne i zapewniają idealne widzenie w każdych warunkach. Nie są dla osób noszących je z goła żadnym ograniczeniem, w przeciwieństwie do tradycyjnych okularów korekcyjnych. Niestety, nie każda osoba posiadająca wadę wzroku może nosić soczewki kontaktowe, pomimo, że dzięki nowoczesnym metodom produkcji i nowatorskim materiałom wykorzystywanym do tworzenia szkieł kontaktowych, soczewki odpowiadają potrzebom coraz szerszej grupy użytkowników.

Niektóre czynniki powodują, że soczewki kontaktowe są wykluczone do zastosowania. Wśród przeciwwskazań do noszenia soczewek kontaktowych wymienia się następujące czynniki:
 
  • Alergie – osoby zmagające się z uczuleniami na płyny do soczewek, jak i na same soczewki kontaktowe, nie mogą ich nosić. Każde użycie szkieł kontaktowych będzie wywoływało u nich stany alergiczne. Soczewka kontaktowa bardzo często ma na swojej powierzchni różne pyłki i inne czynniki, które mogą uczulać użytkownika i prowadzić do uaktywnienia się alergii. W takich przypadkach noszenie soczewek jest wykluczone.
  • Zespół suchego oka – jest to zaburzenie, na które cierpi niewielki procent społeczeństwa. Polega ono na niedostatecznym wydzielaniu łez, przez co dochodzi do złuszczenia nabłonka gałki ocznej. Zespół suchego oka nie zawsze jest przeciwwskazaniem do noszenia soczewek. Wszystko zależy tu od typu szkieł kontaktowych. Jeszcze parę lat temu osoby z zespołem suchego oka nie mogły w żadnym przypadku nosić soczewek, dziś są produkowane soczewki z dodatkowym środkiem nawilżającym, które do pewnego stopnia pomagają pacjentom. Najlepiej w przypadku istnienia zespołu suchego oka poradzić się specjalisty, czy soczewki mogą być stosowane.
  • Zakażenia wirusowe i grzybicze.
  • Zaburzenia hormonalne, w tym nadczynność tarczycy, powodujące suchość gałki ocznej.
 
W grupie przeciwwskazań do noszenia soczewek kontaktowych wymienia się również wiek. Dzieci do ukończenia 8 roku życia raczej nie stosują szkieł kontaktowych, z uwagi na trudności w nauczeniu dziecka zakładania i zdejmowania soczewek, oraz utrzymywania ich odpowiedniej pielęgnacji. 
 
Bywa, że przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych są tylko czasowe. Na przykład stany zapalne oczu i wirusowe zakażenia się leczy, a później można już bez przeszkód używać soczewek kontaktowych. Niekiedy przeciwwskazaniem do używania szkieł są warunki, w jakich przebywa pacjent – na przykład klimatyzowane pomieszczenie, czy suchy klimat. Mocne zapylenie również nie jest korzystne do noszenia soczewek. 

Dodaj pierwszy komentarz!