Krzywizna soczewek kontaktowych

02 Lut, 2012  /  Porady i ciekawostki

O dopasowaniu soczewek kontaktowych do typu budowy oka świadczy wiele zmiennych. Między innymi jest ważna tu krzywizna soczewki. Jeśli parametr ten zostanie dobrze wybrany, to soczewka idealnie będzie przylegał do powierzchni oka, nie będzie wypadała ani przesuwała się, powodując u użytkownika dyskomfort. Krzywizna soczewki powinna być wybrana dobrze do oka, bowiem tylko wówczas soczewka w odpowiedni sposób zostanie umiejscowiona na powierzchni gałki ocznej. Warto podkreślić, że oko każdego człowieka charakteryzuje się własną krzywizną rogówki i to do jej wielkości należy dobrać soczewkę kontaktową. Krzywizna soczewki powinna odpowiadać krzywiźnie rogówki, a wtedy soczewka stanie się bardzo wygodna i w ciągu dnia wręcz niewyczuwalna. 

 
Samodzielnie nie powinniśmy się podejmować doboru krzywizny soczewek kontaktowych. Najlepiej, aby została ona dobrana podczas wizyty w profesjonalnym gabinecie okulistycznym. Lekarz przymierzając pacjentowi soczewkę próbną dokonuje badania dopasowania soczewki. Jeśli wykryje, że soczewka odstaje, albo w pewnych miejscach nie przylega do oka w odpowiedni sposób, proponuje pacjentowi inny rodzaj soczewki, mającą odmienną krzywiznę. 
 
Jeśli soczewka będzie miała nieodpowiednią dla danego użytkownika krzywiznę, może powodować wiele komplikacji i schorzeń, a także po prostu będzie niewygodna w noszeniu. Promień krzywizny soczewek kontaktowych opisywany na opakowaniach soczewek przez producenta zawsze jest wartością średnią. Oznacza to, że nawet ten sam parametr krzywizny soczewki nie zapewnia takiego samego komfortu noszenia soczewek na oczach. Niekiedy istnieje więc konieczność wypróbowania kilku różnych soczewek, aby dobrać tą właściwą. 
 
Każdorazowo krzywizna soczewek kontaktowych określana jest przez wymiary F/M (płaska – średnia – 8,4 mm) oraz S/M (soczewka wąska – 8,1 mm). 
 

Dodaj pierwszy komentarz!