Komputer, a wzrok

01 Sie, 2012  /  Porady i ciekawostki

W dzisiejszym świecie, w dobie Internetu nie wyobrażamy sobie życia bez komputera. Coraz więcej osób, częściej i dłużej korzysta z komputera. Niestety skutki ujawniają się w naszym wzroku, który jest coraz słabszy, oczy zaczynają się ,,buntować” - zaczynają szczypać, swędzieć, są zaczerwienione, powstają liczne podrażnienia. Problemy te wiążą się z zbyt długim wpatrywaniem się w monitor. Nasze oczy są skupione przez dłuższy czas w jeden punkt, co skutkuje rzadszym mruganiem. 

Powoduje to, że oko staje się suche, co jest przyczyną bólu, pieczenia oczu. Pojawiają się problemy z ostrością widzenia, zaczynamy widzieć jak przez mgłę. Oczy stają się wrażliwe na światło. Są to przyczyny tzw. ,,syndromu oka biurowego” - jest to coraz częstsza dolegliwość. 
 

Jak "zdrowo" korzystać z komputera? 

  1. Pamiętaj o odpowiednim ułożeniu monitora – powinien znajdować się poniżej linii oczu (ok. 10 cm.) w  odległości min. 50 cm.
  2. W trakcie pracy przy komputerze rób 5 minutowe przerwy co godzinę. Czas ten warto wykorzystać na świeżym powietrzu. 
  3. Pamiętaj o mruganiu oczami, aby usunąć z nich kurz i je nawilżyć. Gdy poczujesz suchość oka, warto zaopatrzyć się w  krople.
  4. Postaraj się ograniczyć korzystanie z komputera – nie powinno przekraczać się od 6 do 8 godzin dziennie.
  5. Przy oderwaniu wzroku od monitora warto popatrzyć gdzieś w dal - rozluźniasz tym samym oko i poprawiasz jego akomodację.
  6. Zwróć uwagę na oświetlenie. Należy zmniejszyć jasność ekranu, w pokoju powinno być delikatne oświetlenie.
  7. Jeśli dużo korzystamy z komputera, starajmy się aby powietrze w pokoju było odpowiednio nawilżone – włączona klimatyzacja nie sprzyja, oczy stają się jeszcze bardziej suche.
  8. Pamiętaj o regularnych kontrolnych wizytach u okulisty.
 
"Każdy ma taki świat, jaki widzą jego oczy” - José Saramago"
 

Dodaj pierwszy komentarz!