Oczy - ciekawostki

08 Sie, 2012  /  Porady i ciekawostki

Co ciekawego kryje w sobie nasze oko? Czy posiada ono cechy o których nie mamy pojęcia? Czy są informacje, które mogą nas zadziwić? W poniższym artykule przedstawiamy interesujące ciekawostki na temat naszego wzroku. 

 1. Noworodki nie powinny spać przez pierwsze lata przy zaświeconym świetle – zwiększa to ryzyko wystąpienia krótkowzroczności.
 2. Widziany przez nas obraz siatkówka odbiera do góry nogami, dopiero mózg przywraca światłu odpowiednie proporcje i orientacje.
 3. 150 rzęs – tyle mamy na górnej i dolnej powiece.
 4. Noworodki widzą przedmioty w odległości nie większej niż 25 cm.  Na rzeczach umieszczonych dalej nie potrafią skupić wzroku.
 5. Biorąc pod uwagę proporcje wielkości do wykonywanej pracy - mięśnie oka są w naszym organizmie najsilniejsze.
 6. 500 odcieni szarości, 10 milionów kolorów – tyle ludzkie oko jest w stanie odróżnić.
 7. Niemowlęta w pierwszych miesiącach życia nie produkują łez. Płaczą „na sucho”. Gruczoły łzowe produkują łzy dopiero ok 3 miesiąca życia.
 8. W sprzyjających warunkach ludzkie oko może dostrzec zapaloną świeczkę oddaloną o 20 km.
 9. W naszym oku jest 127 milionów komórek światłoczułych.
 10. Na utratę wzroku w starszym wieku są narażeni przede wszystkim palacze papierosów i ludzie o niebieskich oczach, w szczególności kobiety.
 11. Noworodki na 1 minutę mrugają 1-4 razy. Około 6 miesiąca życia liczba mrugnięć zwiększa się.
 12. Ryzyko wystąpienia zaćmy zmniejsza o ponad 77 % spożywanie przez wiele lat witaminy C. 
 13. Człowiek posiada 5 zmysłów, lecz za najważniejszy jest uważany wzrok, ponieważ w wielu przypadkach dociera do nas przez niego 80% bodźców i sygnałów z otoczenia.
 14. Ilość plamek pigmentacyjnych warunkuje kolor naszych oczu.
 15. Mruganie dla naszych oczu jest bardzo ważne, ponieważ powieki nawilżają powierzchnię oka oczyszczając ją z zarazków, drobnoustrojów, kurzu i pyłu. Człowiek mruga ok. 1 – 2 razy co 10 sekund, każde mrugnięcie trwa ok. 1/3 sekundy. Wynika z tego, że w ciągu 12 godzin mrugamy ok. 25 minut. 
 16. W ciągu doby oko wydziela około 0,6 mln łez.
 17. Spożywanie marchewki poprawia widzenie w ciemności.
 

Dodaj pierwszy komentarz!