Fakty i mity o soczewkach

13 Wrz, 2012  /  Porady i ciekawostki

Spotkałeś się z różnego rodzaju plotkami na temat noszenia soczewek? Zastanawiasz się, czy są one prawdą? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się co jest faktem, a co mitem na temat szkieł kontaktowych. 

 1. NOSZENIE SOCZEWEK JEST NIEWYGODNE;

  Używając miękkich soczewek kontaktowych prawie w ogóle ich nie czujesz. Przyzwyczajenie się do noszenia soczewek to kwestia czasu, niektórzy od razu dobrze się w nich czują inni po paru dniach zapominają, że mają soczewki na oczach. Soczewki wykonane są z takiego materiału aby były jak najbardziej komfortowe dla naszych oczu, są cienkie, elastyczne, delikatne, miękkie i dobrze nawodnione, co zapobiega suchości oka. Poza tym odpowiednia pielęgnacja zapewni lepszą ostrość i przejrzystość widzenia.

 2. PIELĘGNACJA SOCZEWEK JEST TRUDNA I CZASOCHŁONNA;

  Czyszczenie i dezynfekcja codziennie zajmuje ok. 2 minut, wystarczy zaopatrzyć się w płyn wielofunkcyjny i zapytać specjalistę jak dbać o soczewki. Należy pamiętać, że odpowiednia pielęgnacja jest bardzo ważna, ze względu na jakość widzenia, a przede wszystkim dla zdrowia naszych oczu. Jednak można całkowicie pozbyć się „problemu” pielęgnacji - kupując soczewki jednodniowe, które po całym dniu nie trzeba dezynfekować, tylko po użyciu je wyrzucasz.

 3. NOSZENIE SOCZEWEK SĄ PRZYCZYNĄ INFEKCJI;

  Używanie soczewek nie prowadzi do zakażeń, lecz nieodpowiednia ich pielęgnacja. Źle zdezynfekowana soczewka ma na sobie wiele drobnoustrojów, które się rozwijają i mogą zapoczątkować jakąś infekcję. Aby temu zapobiec wystarczy pamiętać o dokładnej i regularnej pielęgnacji soczewek kontaktowych.

 4. UŻYWAJĄC SOCZEWEK NIE WOLNO NAKŁADAĆ MAKIJAŻU;

  Nie jest to prawda, wystarczy zapamiętać co po kolei robimy: pierwsze zakładamy soczewki, później robimy makijaż, następnie ściągamy soczewki i na samym końcu zmywamy makijaż. Zachowanie tej kolejności pozwoli zapobiec powstaniu infekcji, zanieczyszczeń czy też poniszczeniu płytki soczewki.

 5. KOLOROWE SOCZEWKI MOGĄ UŻYWAĆ OSOBY Z WADĄ WZROKU;

  Kolorowe soczewki mogą korygować wadę wzroku, jak również są przeznaczone dla osób, które nie mają problemów ze wzrokiem. Używając ich należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i regularnej dezynfekcji.

 6. W SOCZEWKACH JEST GORSZA WIDOCZNOŚĆ NIŻ W OKULARACH;

  Bardzo często bywa właśnie odwrotnie. Po pierwsze soczewki nie parują. Po drugie nie osiada na nich kurz i kropelki deszczu. Po trzecie zapewniają większe pole widzenia itd. Zalet soczewek można jeszcze dużo wymieniać, sami się o tym przekonajcie.

 7. MÓJ WIEK JEST NIEODPOWIEDNI DO NOSZENIA SOCZEWEK;

  Osoby w każdym wieku mogą korzystać z soczewek – nie ma żadnej granicy. Wystarczy żeby być na tyle odpowiedzialnym, aby pamiętać o pielęgnacji soczewek.

 8. W SOCZEWKACH NIE MOŻNA PŁYWAĆ;

  Można. Zaleca się wtedy używanie jednodniowych soczewek – lepszy komfort, większe bezpieczeństwo. Korzystanie z soczewek o dłuższym terminie użycia mogą być przyczyną rozwinięcia drobnoustrojów lub infekcji.

 9. ZAAPLIKOWANIE SOCZEWKI JEST BOLESNE I TRUDNE;

  Na początku mogą pojawiać się trudności z zakładaniem soczewek, jednak do wszystkiego da się przyzwyczaić i z czasem nie będzie to już problem. Poza tym zawsze można poprosić specjalistę, aby doradził jak należy zakładać soczewki.

 10. SOCZEWKI KONTAKTOWE MOGĄ WYPAŚĆ I SIĘ ZGUBIĆ;

  Jeśli soczewka jest dobrze dopasowana to nie ma takiej możliwości. Jest to bardzo wygodne, ponieważ dzięki soczewkom mamy możliwość uprawiania różnych rodzajów sportu. Dlatego aby wybrać odpowiednie soczewki należy skonsultować to ze specjalistą.

 

 

Komentarze

Dodaj opinię
Bartek 27 Wrz, 2012; 20:09:33
Świetny artykuł. Powinno się jak najwięcej mówić o takich sprawach. Niestety, w internecie możemy znaleźć różne informacje. Często są one całkowicie mylne.
Kamila 24 Wrz, 2012; 18:09:24
Ważny artykuł. Często w internecie można przeczytać różnego rodzaju mylne informacje na temat soczewek.