Pytania nt. soczewek

29 Paź, 2012  /  Porady i ciekawostki

Najczęściej zadawane pytania dotyczące szkieł kontaktowych, dotyczące metod ich aplikowania, wieku, pielęgnacji, wypadania podczas aktywności fizycznej i wielu innych wątpliwości, jakie mają użytkownicy popularnych "kontaktów":

 1. Czy można używać kolorowych soczewek nie mając wady wzroku?

  TAK. Kolor oczu mogą zmieniać albo podkreślić zarówno osoby bez wady jak i z wadą. Jest to bez znaczenia, ponieważ kosmetyczne szkła kontaktowe dostępne są także bez mocy optycznej.

 2. Czy zakładanie i ściąganie szkieł kontaktowych jest dużym problemem?

  NIE. Owszem na początku mogą być problemy, jednak z czasem będzie to coraz łatwiejsza czynność. Nie należy na początku się zrażać, troszkę cierpliwości i soczewki będą na oczach. Po jakimś czasie czynność ściągania i zakładania soczewek będzie należała do jednych z najłatwiejszych, można powiedzieć naturalnych.

 3. Czy dzieci mogą używać soczewek kontaktowych?

  TAK, o ile są na tyle dojrzałe by zadbać o soczewki i starannie je pielęgnować. Wszystkie rodzaje soczewek są odpowiednie do użytkowania przez dzieci, ale czy są do tego gotowe? Tę kwestię powinno się również przedyskutować ze specjalistą.

 4. Czy pielęgnacja szkieł kontaktowych jest bardzo trudna?

  NIE. Wręcz przeciwnie. Nie sprawia trudności i zajmuje bardzo mało czasu. Jedynym problemem może być pamiętanie o regularności. Jednak do wszystkiego można się przyzwyczaić.

 5. Czy można używać kosmetyków w czasie noszenia soczewek?

  TAK. Należy jednak zwrócić uwagę na kolejność wykonywanych czynności - pierwsze zakładamy szkła kontaktowe, a następnie robimy makijaż. Natomiast przed zmyciem makijażu wcześniej ściągamy soczewki kontaktowe.

 6. Czy soczewka może „wpaść w wewnątrz oka”?

  NIE. Ludzkie oko jest tak zbudowane, że soczewka nie może się zgubić. Ewentualnie może schować się pod powieką, jednak przy odrobinie cierpliwości można ją wyciągnąć.

 7. Czy można spać w soczewkach?

  TAK, ale tylko w szkłach do tego przydzielonych. Soczewki nie przeznaczone do tego mogą być przyczyną powstawania problemów ze wzrokiem.

 8. Czy szkła kontaktowe czuć na powierzchni oka?

  NIE. Jeśli soczewki są odpowiednio dobrane, pielęgnowane i stosowane są bardzo wygodne i prawie niewyczuwalne. Dzięki postępowi technologii materiał, z którego zostały wykonane soczewki jest najwyższej jakości, dzięki czemu użytkownicy soczewek zapominają, że mają je na oczach.

 9. Czy można pływać w soczewkach kontaktowych?

  TAK. Do tego najlepiej przeznaczyć soczewki jednodniowe, zmniejszy to ryzyko rozwoju drobnoustrojów. Warto też założyć okulary pływackie.

 10. Czy przemywanie szkieł kontaktowych w wodzie jest odpowiednie?

  NIE. Nie należy dezynfekować soczewek zwykłą wodą z kranu. Zaleca się czyszczenie płynem wielofunkcyjnym, dzięki któremu zmniejszone zostaje ryzyko rozwoju bakterii i infekcji.   

Komentarze

Dodaj opinię