Sport a soczewki kontaktowe

02 Gru, 2012  /  Porady i ciekawostki

Każdy z nas wie jak ważną rolę odgrywa sport. Nie trzeba nikogo przekonywać, że ruch jest niezbędny w naszym życiu. Jednak ciężko jest uprawiać jakąkolwiek dyscyplinę sportu, kiedy nasza koordynacja wzrokowo-ruchowa jest bardzo słaba ze względu na posiadaną wadę wzroku. Jednak jest na to sposób - soczewki są idealnym rozwiązaniem! Szkła kontaktowe mają wiele zalet i właściwości, które idealnie wpasują się w różnorodne formy aktywności fizycznej. Najważniejsze jest to, że podczas ruchu możemy czuć się komfortowo, a przede wszystkim bezpiecznie. Nie musimy się martwić, jak to często bywa w przypadku noszenia okularów, że dostaniemy piłką i okulary się zniszczą, czy wbiją do oczu - w przypadku soczewek ten problem nie istnieje. Kolejną zaletą jest pełne pole widzenia, a obraz widziany nie jest zniekształcany. Przedmioty i obiekty przez nas widziane mają prawdziwe rozmiary.

Zalety te pozwalają na szybkie reakcje. Szkła kontaktowe zapewniają większą swobodę, Poza tym na soczewkach nie osiada kurz, pyły, czy kropelki deszczu, co również jest istotną cechą dla osób mających osiągnięcia sportowe zarówno większe jak i mniejsze. Dodatkowym plusem jest możliwość noszenia soczewek pod goglami, maskami, kaskami – w przypadku okularów jest to niemożliwe.

 

Oto kilka rad korzystania z soczewek podczas aktywności fizycznej:

  • Podczas jazdy na rowerze, dyscyplin lekkoatletycznych, gry w koszykówkę itp. nasze oczy są narażone na opór powietrza, który wysusza gałkę oczną i może być przyczyną odwodnienia szkła kontaktowego. Warto podczas sportów szybkich używać soczewek silikonowo-hydrożelowych. Na wysuszenie narażone jest oko kiedy ćwiczymy w pomieszczeniu zamkniętym z klimatyzacją.
  • Podczas uprawiania sportów na powietrzu (do takich sportów należy: np. siatkówka plażowa, tenis, bieganie, kolarstwo, narciarstwo itd.) nasze oczy są narażone na promieniowanie słoneczne. Ochronę zapewnią nam soczewki kontaktowe z filtrem UV. Dzięki temu dodatkowo zabezpieczymy się przed zapaleniem rogówki czy innymi schorzeniami spowodowanymi promieniowaniem słonecznym.
  • W czasie pływania najlepiej jest używać soczewek jednodniowych, które są jednorazowego użytku, więc po basenie je ściągamy i wyrzucamy. Pozwoli to zapobiec rozwoju drobnoustrojów.

Komentarze

Dodaj opinię
konrad 17 Gru, 2012; 23:12:51
i dlatego wlasnie kocham soczewki. nie wyobrazam sobie teraz biegac bez nich lub.. w okularach. Naprawde świetna sprawa:)