Soczewki a zima
W czasie zimy występuje specyficzna temperatura, dlatego szczególnie trzeba się do niej przygotować. Warto wiedzieć czy mróz ma wpływ na nasz wzrok i soczewki kontaktowe. Wiele osób jest nieświadomych z zagrożenia dla wzroku wynikających z tej mroźnej pory roku. Czego się powinniśmy spodziewać i jak zabezpieczyć wzrok przed minusowymi temperaturami.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące szkieł kontaktowych w czasie zimy:
Czy w czasie zimy można nosić soczewki? Niektórzy również uważają, że szkło kontaktowe może zamarznąć na oku... Czy to prawda?
Odpowiedź na pierwsze pytani brzmi – tak, można używać soczewek. Nawet w czasie ostrej zimy nie zamarzną, mimo że uwodnienie niektórych soczewek wynosi około 75%! Jak to możliwe? Ruchy gałki ocznej ogrzewają soczewkę, przez co uniemożliwiają jej zamrożenie.
Jakie są zalety używania szkieł kontaktowych w czasie zimy?
Przede wszystkim w przeciwieństwie do okularów nie zaparowują! W czasie zimy ciągła zmiana temperatury, np. przemieszczanie się z chłodnego powietrza do ciepłego pomieszczenia nie ma większego wpływu na szkła kontaktowe. Przy dobrze dopasowanej soczewce nie powinniśmy nawet odczuć, że mamy je na sobie.
Czy na stoku można używać soczewek kontaktowych?
Tak, nawet jest to wskazane! Według specjalistów najlepiej jest używać soczewek z filtrem UV zabezpieczającym przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Jednak należy pamiętać, że jest to tylko dodatkowa ochrona (takie szkła kontaktowe nie chronią całkowicie oczu przed promieniowaniem), dlatego należy również zaopatrzyć się w gogle, które w połączeniu z soczewkami posiadającymi filtry UV będą stanowiły idealną ochroną dla naszego wzroku.