Soczewki progresywne
W wyniku pogarszającej się akomodacji, dochodzi o powstawania dysfunkcji narządu wzroku określanej jako prezbiopia (znana także jako presbiopia i starczowroczność). Dotyczy to każdej osoby po 40 roku życia, niezależnie od tego czy posiada czy też nie wadę wzroku. Do korekcji tego typu dysfunkcji używane są okulary bifokalne lub też soczewki progresywne (multifokalne), ale zdecydowanie lepszy komfort użytkowania zapewnia druga z podanych metod korekcji. Dlaczego? Soczewki multifokalne pozwalają na dobre widzenie z każdej odległości - z daleka, bliska i w odległościach pośrednich. Odróżnia je to od okularów bifokalnych, dla których występują dwie wyraźnie oddzielone od siebie strefy do dali i bliży.
Soczewki progresywne dobiera specjalista, a kluczowe jest w tym ustalenie parametrów soczewek multifokalnych zarówno dla oka dominującego jak i niedominującego - dotyczy soczewek Proclear Multifocal i Biofinity Multifocal.
Zalety soczewek progresywnych
- Dostępne we różnych okresach użytkowania - od jednodniowych (np. Acuvue 1-Day Moist Multifocal) po miesięczne (PureVision Multifocal);
- Bardziej praktyczne od soczewek i okularów bifokalnych;
- Pełen komfort użytkowania;
- Soczewki dla osób po 40 roku życia o wysokim stopniu nawilżenia.
Wady soczewek progresywnych
- Nieprawidłowo dopasowane powodują niewłaściwe widzenie i ból głowy;
- Długi etap przyzwyczajania się - oko dobiera prawidłową ogniskową;
- Konieczna pielęgnacja dla miesięcznych soczewek progresywnych.
Dlaczego soczewki progresywne?
Decyzja o wyborze soczewek progresywnych zamiast okularów bifokalnych lub osobnych okularów do dali i do bliży powinna budzić coraz mniejsze wątpliwości wobec coraz lepszych ich właściwości - nawilżenia oraz przepuszczalności tlenowej. Osoby po 40 roku życia mają często problemy z nadmiernie wysychającymi oczami, a rozwiązanie w postaci soczewek progresywnych (multifokalnych) na pewno ich usatysfakcjonuje. Jest ono także o wiele bardziej praktyczne.